RIA vs IAR: Jaka jest różnica?

Category: Które Należy
17 lutego 2021

W branży usług finansowych jest mnóstwo akronimów. Co to jest RIA? Co to jest IAR? Czy są używane zamiennie? Są to często zadawane pytania przez osoby, które rozważają karierę w branży papierów wartościowych i towarów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o RIA i IAR oraz o tym, kiedy należy prawidłowo używać każdego terminu.

Co to jest RIA (zarejestrowany doradca inwestycyjny)?

Chociaż brzmi to jak indywidualne stanowisko, Zarejestrowany Doradca Inwestycyjny (RIA) odnosi się do firmy zarejestrowanej w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) lub w stanowej agencji papierów wartościowych. Obecnie osoba, która pracuje dla RIA jest przedstawicielem doradcy inwestycyjnego (IAR).

Szybkie wyszukiwanie RIA w Google ujawni, że wiele osób nadużywa tego terminu, zamiast odnosić się do profesjonalnego oznaczenia osób udzielających porad inwestycyjnych. Jednostka nie może być OSR; jednakże dana osoba mogłaby mieć własną firmę RIA . Jednak nawet jeśli tak jest, nadal jest IAR reprezentującą jej własną RIA.

Myślisz o karierze w papierach wartościowych? Pobierz nasz bezpłatny eBook, Rozpoczynanie kariery w papierach wartościowych , aby uzyskać wskazówki i porady od ponad 100 specjalistów od papierów wartościowych.Co to jest IAR (przedstawiciel doradcy inwestycyjnego)?

Przedstawiciel Doradcy Inwestycyjnego (IAR) to osoba fizyczna, która pracuje dla firmy doradztwa inwestycyjnego (np. RIA, makler-dealer) i udziela odpłatnie porad inwestycyjnych. IAR mają ograniczone porady, jakie mogą udzielić na podstawie posiadanych licencji.

Według North American Securities Administrators Association ( NASAA ) doradcy inwestycyjnego charakteryzują trzy podstawowe elementy:

 • Udziela porad lub analiz dotyczących papierów wartościowych
 • Otrzymuje wynagrodzenie za udzielone poradyProwadzi regularną działalność polegającą na udzielaniu porad dotyczących papierów wartościowychCzy jest różnica między doradcą a doradcą?

  Nie, nie bardzo. Zarejestrowany doradca inwestycyjny (RIA) i przedstawiciel doradcy inwestycyjnego (IAR) obaj używają „er w przypadku doradcy, ponieważ ustawa o doradcach inwestycyjnych z 1940 r. Definiuje zarówno terminy RIA, jak i IAR, używając doradcy z er. Jeśli osoba lub firma jest zarejestrowana, doradca powinien być zapisany z literą er.

  Mając to na uwadze, doradca z „lub jest powszechnie stosowany w branży papierów wartościowych. Znaczenie jest takie samo, niezależnie od tego, czy jest to pisane jako doradca czy doradca; jednakże, jeśli piszesz jako Zarejestrowany Doradca Inwestycyjny lub Przedstawiciel Doradcy Inwestycyjnego, powinieneś zawsze używać pisowni er, ponieważ tak jest napisane prawo.

  Zostań przedstawicielem doradcy inwestycyjnego

  Jeśli chcesz zostać przedstawicielem doradcy inwestycyjnego, pierwszym krokiem do uzyskania licencji jest zdanie egzaminu Series 65 lub egzaminów Series 7 i Series 66 . W przeciwieństwie do innych egzaminów na licencje na papiery wartościowe, nie musisz być sponsorowany przez firmę lub maklera-dealera, aby podejść do egzaminu Series 65.

  Jeśli masz inny profesjonalny oznaczenia, takie jak PLANERA FINANSOWEGO CERTIFIED znaku lub Chartered Financial Analyst ® Karcie, może być w stanie odstąpić egzamin Series 65. Więcej informacji można uzyskać w swoim stanie.

  Jeśli rozważasz założenie własnego RIA, przeczytaj ten artykuł o ważnych rzeczach, które należy wziąć pod uwagę, będąc własnym szefem .