Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego Bitcoina

Category: Jest Również
17 lutego 2021

Ponieważ do tej pory skradziono ponad 1 miliard dolarów w Bitcoinach, ważne jest, aby chronić Twoje. Istnieje wiele opcji portfela, w zależności od Twoich wymagań.

Utrzymanie bezpieczeństwa Bitcoin może być wyzwaniem (Zdjęcie: Shutterstock)

W skrócie
 • Ponieważ do tej pory skradziono ponad 1 miliard dolarów w bitcoinach, potrzeba bezpiecznych opcji przechowywania nigdy nie była większa.
 • Opcje przechowywania Bitcoinów obejmują portfele sprzętowe, portfele metalowe, portfele programowe i portfele wymiany.Każde rozwiązanie do przechowywania Bitcoinów ma swoje zalety i wady, ale istnieje wiele opcji w zależności od Twoich potrzeb.Zapewnienie bezpieczeństwa Bitcoin może wydawać się prostym zadaniem, ale jak dowodzą niezliczone kradzieże, ataki phishingowe i wymiany hacków – łatwiej powiedzieć niż zrobić.

  Większość posiadaczy Bitcoinów korzysta z jednego z czterech głównych typów portfeli kryptowalut: portfeli sprzętowych, programowych, metalowych i portfeli giełdowych. Niektóre są lepsze od innych w zapewnianiu bezpieczeństwa Bitcoinów, ale istnieje wiele sposobów na maksymalizację bezpieczeństwa, niezależnie od wybranej opcji.

  Portfele sprzętowe

  Jeśli chodzi o zabezpieczenie prywatnych kluczy Bitcoin, portfele sprzętowe są powszechnie uważane za najbezpieczniejszą opcję. Portfele sprzętowe są fizycznymi skarbcami bezpieczeństwa, które zostały zaprojektowane w celu ochrony Bitcoinów (i innych kryptowalut) przed szeregiem możliwych ataków, a jednocześnie zapewniają względną łatwość dostępu do kryptowalut i ich wydawania.

  Portfele sprzętowe różnią się znacznie pod względem formy, funkcji i ceny. Obejmują one portfel KeepKey za 49 USD, wielofunkcyjny zestaw aktywów Bluetooth Ledger Nano X za 119 USD, a także Coldcard Mk3 o wartości 120 USD, zorientowane na Bitcoiny i nie tylko.

  Podobnie jak większość portfeli kryptowalut, portfele sprzętowe używają mnemonicznego wyrażenia, którego można użyć do odzyskania portfela; można to wykorzystać w przypadku zgubienia samego urządzenia. Jest to również jedna z największych luk w zabezpieczeniach portfeli sprzętowych, ponieważ każdy, kto zdobędzie frazę odzyskiwania, będzie miał nieograniczony dostęp do zawartych w niej środków.

  Doprowadziło to do pewnych genialnych obejść, aby chronić i zabezpieczyć frazę odzyskiwania przed wzrokiem ciekawskich, w tym zapisanie jej atramentem wrażliwym na promieniowanie UV pod frazą zastępczą, a nawet podzielenie frazy odzyskiwania na kilka sejfów.

  Portfele programowe

  Portfele programowe są jednym z najpopularniejszych sposobów przechowywania Bitcoinów wśród użytkowników mobilnych, ponieważ wiele z nich można wykorzystać do zarządzania szeroką gamą kryptowalut z większości urządzeń mobilnych. Istnieją również wersje komputerowe wielu portfeli oprogramowania, które umożliwiają użytkownikom zarządzanie własnymi kluczami prywatnymi w systemach Linux, macOS i Windows.

  Niektóre z najpopularniejszych portfeli Bitcoin to portfele programowe, w tym Electrum, Jaxx Liberty i Exodus – z których wszystkie są dostępne zarówno dla stacjonarnych, jak i mobilnych systemów operacyjnych. Jednak nawet najbezpieczniejszym opcjom brakuje niektórych funkcji zabezpieczeń portfeli sprzętowych.

  Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo dzięki portfelowi programowemu, zalecamy wybranie takiego, który obsługuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA). Ważne jest również, aby zapewnić sobie ochronę przed wirusami, keyloggerami i innym złośliwym oprogramowaniem, ponieważ mogą one wydobyć klucze prywatne i frazy seed, jeśli nie zostaną zablokowane.

  Portfele metalowe

  Portfele metalowe to fizyczne metalowe płytki lub urządzenia, których można używać do bezpiecznego przechowywania w trybie offline zwrotów odzyskiwania, kluczy prywatnych i potencjalnie innych poufnych informacji. Ponieważ są zbudowane z metalu, są z natury ognioodporne i odporne na korozję, podczas gdy niektóre, takie jak Cryptosteel i Cypherwheel, są również odporne na zgniatanie.

  W przeciwieństwie do innych opcji z tej listy, portfele metalowe nie są przeznaczone do faktycznego korzystania z Bitcoin lub innych kryptowalut. Po prostu działają jako środek do przechowywania tajnych informacji w bardziej niezawodny sposób niż niezabezpieczony portfel papierowy. Są bardziej wytrzymałe niż nawet najbardziej wytrzymałe portfele sprzętowe i mają kilka wbudowanych mechanizmów zabezpieczających przed manipulacją. Są najbardziej przydatne do długoterminowego przechowywania w bezpiecznym miejscu, ponieważ nie pozwolą Ci na natychmiastowy dostęp do Twoich funduszy.

  Dostępna jest szeroka gama metalowych portfeli, od 20 do ponad 200 USD – lub możesz wybrać opcję „zrób to sam, aby zrobić taki samodzielnie.

  Giełdy kryptowalut

  Giełdy kryptowalut mają wiele do polecenia, w tym natychmiastowy dostęp do środków, a także możliwość szybkiego handlu Bitcoinem na inne kryptowaluty. Jednak w porównaniu do innych metod przechowywania Bitcoinów, są one ogólnie uważane za mniej bezpieczną opcję. Według raportu z 2019 roku firmy Chainalysis, zajmującej się analizą blockchain, z giełd skradziono grubo ponad 1 milion Bitcoinów – wartych obecnie prawie 1 miliard dolarów.

  Są również powierniczy, co oznacza, że ​​przechowują wszelkie fundusze przechowywane na ich kontach, pozostawiając użytkowników bez dostępu do ich kluczy prywatnych. „Nie twoje klucze, nie twój Bitcoin to powszechny refren wśród zwolenników kryptowalut, którzy odrzucają pomysł przechowywania ich kryptowalut na giełdzie. Oczywiście warto zauważyć, że wiele giełd, w tym główne, takie jak Gemini, Coinbase i Bittrex, jest ubezpieczonych – chroniąc użytkowników przed szeregiem zagrożeń, w tym kradzieżą informacji poufnych i cyberatakami.

  Pomimo swoich ograniczeń giełdy pozostają niezwykle popularnym sposobem przechowywania kryptowalut, ze względu na prosty fakt, że są one zazwyczaj wygodne i łatwe w użyciu.

  Różnią się również stosem zabezpieczeń, w tym stosowaniem chłodni i funkcjami zabezpieczeń po stronie konta. Zalecamy trzymanie się giełd, które używają chłodni z wieloma podpisami i oferują uwierzytelnianie dwuskładnikowe dla kont. Niektóre giełdy, takie jak Binance, pozwalają również na użycie klucza sprzętowego do 2FA, dodając dodatkową warstwę bezpieczeństwa.