Jak otworzyć konto bankowe w Holandii

Category: Karta Kredytowa
17 lutego 2021

Jeśli zamierzasz mieszkać i pracować w Amsterdamie lub gdziekolwiek indziej w Holandii, absolutnie konieczne jest posiadanie lokalnego holenderskiego konta bankowego. Ogólnie rzecz biorąc, standardowe rachunki bankowe można otworzyć po osiągnięciu dochodu.

Aby otworzyć konto bankowe, zwykle musisz osobiście odwiedzić oddział, najlepiej w pobliżu miejsca zamieszkania lub pracy z różnymi dokumentami w ręku (chociaż z powodu koronawirusa wizyta w oddziale może być obecnie niemożliwa).

Z drugiej strony nowe banki mobilne można szybko i łatwo otwierać online.

Kiedy zarejestrujesz się w holenderskich urzędach, otrzymasz Burger Service Nummer (numer urzędu obywatelskiego). Jest on używany zarówno jako numer fiskalny do obsługi podatków, jak i jako ogólny identyfikator usług rządowych i opieki zdrowotnej. Zwykle będziesz musiał podać bankowi ten numer podczas otwierania konta.

Banki mobilne w HolandiiZaczniemy od banków mobilnych, ponieważ są one najłatwiejsze do otwarcia, co może być przydatne, jeśli właśnie przybyłeś do Holandii.

Banki mobilne stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, i oferują szereg funkcji opartych na aplikacjach mobilnych.

bunq ( bunq.com ) – nowoczesny holenderski bank oparty na aplikacji (oficjalnie uruchomiony w 2015 r.) z międzynarodowym portalem dostępnym w języku angielskim, holenderskim, francuskim, niemieckim, włoskim, portugalskim i hiszpańskim – co czyni go dobrym wyborem dla emigrantów.

Osobistym konsumentom oferuje albo konto Premium (7,99 euro miesięcznie), jak i konto Premium SuperGreen (16,99 euro miesięcznie, zrównoważony produkt bankowy, który sadzi drzewo za każde 100 euro wydane na wydaną metalową kartę).

Oferuje również konto Business (9,99 EUR miesięcznie) i Business SuperGreen (19,99 EUR miesięcznie), jeśli prowadzisz firmę.

Otwarcie konta bunq przez aplikację (Apple / Android) można wykonać w ciągu 5 minut o ile masz pod ręką swój dowód tożsamości i europejski adres. Możesz nawet otworzyć konto, jeśli nie masz jeszcze numeru BSN.

posiadacze kont bunq otrzymują odsetki od sald do 10.000 (z możliwością rezygnacji) kartę podróżną (karta kredytowa Mastercard), która nie ma żadnych opłat za wymianę walut oraz możliwość wysłania łącza do płatności na całym świecie, które można spłacić kredytem kartą lub przelewem bankowym.

Aplikacja posiada natychmiastowe powiadomienia o transakcjach oraz ułatwia ustalanie budżetów i otwieranie subkont. bunq pozwala również użytkownikom wybrać sposób przechowywania i inwestowania ich depozytów.

bunq jest w pełni zarejestrowany jako bank w Holandii i jest objęty ochroną do kwoty 100 000 EUR w ramach systemu gwarancji depozytów (DGS). Możesz dołączyć do bunq tutaj

N26 banku Aplikacja oparte z siedzibą w Niemczech, która oferuje mobilne bankowy w całej Europie – (n26.com). Standardowe konto N26 jest bezpłatne, konto premium N26 You kosztuje 9,90 miesięcznie, a konto N26 Metal kosztuje 16,90 miesięcznie. Posiadacze kont otrzymują karty debetowe Mastercard.

Konto N26 You oferuje bezpłatne wypłaty na całym świecie i ubezpieczenie podróżne Allianz. Standardowe konto umożliwia 5 bezpłatnych miesięcznych wypłat w euro miesięcznie, transakcje w walutach innych niż euro są objęte opłatą w wysokości 1,7%. N26 Metal jest dostarczany z metalową kartą i ma dodatkowe ubezpieczenie na telefon komórkowy i samochód.

Wszelkie transakcje na kartach N26 są wyświetlane jako natychmiastowe powiadomienia push w aplikacji. Pomoc jest dostępna w języku angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim. Konta można otworzyć w 8 minut za pośrednictwem aplikacji, chociaż będziesz potrzebować numeru BSN.

Dokumenty wymagane do otwarcia konta bankowegoAby otworzyć standardowy holenderski rachunek bieżący w jednym z głównych banków detalicznych, będziesz musiał przynieść ze sobą następujące dokumenty do banku, aby spełnić zwykłe procedury znajomości klienta :

Dokument tożsamości – powinien to być ważny paszport (holenderski lub międzynarodowy) ; ważne holenderskie prawo jazdy; akceptowany może być również dowód tożsamości z niektórych krajów UE. Jeśli masz kartę pobytu, powinieneś ją również przynieść.

Numer BSN Burger Service Nummer (numer obsługi obywateli).

Dowód dochodu – bank będzie wymagał potwierdzenia dochodu w postaci umowy o pracę , ostatnich odcinków wynagrodzenia lub zaświadczenia o świadczeniach pracowniczych. Bez żadnego dochodu możesz nie mieć pozwolenia na otwarcie standardowego rachunku bieżącego. Studenci powinni przynieść dowód wpisu na uniwersytet lub instytucję edukacyjną. Zobacz także Ile pieniędzy zarobię w Holandii?

Potwierdzenie adresu – Bank może czasami zażądać potwierdzenia adresu, takiego jak umowa najmu domu / mieszkania lub ostatni rachunek za media.

Z naszego doświadczenia wynika, że ​​otwarcie konta bankowego w Holandii może być czasami strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza jeśli nie masz jeszcze wszystkiego na swoim miejscu. To naprawdę zależy od pracownika – możesz doświadczyć postawy „ dat kan niet („to nie jest dozwolone), która jest powszechna wśród kilku holenderskich pracowników! Jeśli uderzysz w ceglaną ścianę, najlepiej jest wypróbować inny oddział lub inny bank.

Miejmy nadzieję, że znajdziesz kogoś, kto wykaże się elastycznością w uporządkowaniu konta.

Banki detaliczne w HolandiiPoniżej znajduje się podsumowanie głównych holenderskich opcji bankowych. Wielka trójka (ABN AMRO, ING i Rabobank) ma znaczący udział w rynku; internetowy nowicjusz Knab niedawno wstrząsnął sceną, podczas gdy ASN i Triodos określają się jako etyczne banki.

ABN AMRO (abnamro.nl) – Popularny holenderski gigant bankowy ma oddziały w całym kraju. ABN AMRO ma specjalny dział klientów międzynarodowych, więc jest dobrze przyzwyczajony do obsługi ekspatów, szczególnie w głównych oddziałach miasta. Oferuje międzynarodowym klientom pełen zakres usług finansowych, takich jak rachunki bankowe, ubezpieczenia, inwestycje i kredyty hipoteczne.

Ponadto oferuje również rachunki bieżące i pakiety ubezpieczeniowe dla studentów zagranicznych w Holandii; posiada również specjalistyczne biuro zajmujące się międzynarodowymi loterami z branży sportowej i rozrywkowej.

ABN AMRO ma rozbudowaną angielską wersję swojej strony internetowej, portalu bankowości internetowej i aplikacji bankowości mobilnej . W miarę możliwości może dostarczać korespondencję i dokumentację w języku angielskim, chociaż umowy prawne będą zwykle zawierane w języku niderlandzkim.

Możesz otworzyć konto ABN AMRO na 2 sposoby. Umawianie się na spotkanie online, a następnie wizyta w oddziale osobiście (lub przesłanie dokumentów kurierem). Jest to możliwe dla posiadaczy paszportów UE i proces ten zajmie około 5 dni.

Możesz również pobrać aplikację ABN AMRO Mobile Banking (Apple / Android) i złożyć wniosek w ramach aplikacji. Jest to możliwe w przypadku posiadaczy paszportów międzynarodowych i musisz przesłać swoje zdjęcie. Dzięki aplikacji numer konta otrzymasz w około 4 godziny.

Jeśli potrzebujesz pomocy w języku angielskim w zakładaniu konta bankowego ABN AMRO, sprawdź Partner Pete, który może pomóc w umówieniu spotkania. Pomaga również przy zakupie mediów domowych i ubezpieczeniu.

Dla tych, którzy mają co najmniej 200 000 euro w kapitale możliwym do zainwestowania, ABN Amro oferuje Bankowość Preferencyjną która zapewnia bardziej osobistą obsługę i korzystanie z salonu zewnętrznego na lotnisku Schiphol podczas lotów do miejsc spoza strefy Schengen.

Na marginesie, nazwa ABN AMRO pochodzi od dwóch holenderskich banków, które połączyły się w 1991 roku – banku ABN ( Algemene Bank Nederland ) i banku AMRO ( Amsterdam i Rotterdam Bank ). ABN AMRO został zakupiony przez konsorcjum Royal Bank of Scotland / Santander / Fortis w 2007 roku.

Po kryzysie finansowym w 2009 roku bank został znacjonalizowany przez rząd holenderski wraz z Fortis Nederland. W 2015 roku został częściowo zdeponowany na holenderskiej giełdzie, a rząd planował powoli zmniejszać swój udział w kolejnych latach.

ING (ing.nl) – Internationale Nederlanden Groep to duża międzynarodowa grupa bankowa, ubezpieczeniowa i zarządzająca aktywami. Stał się największym holenderskim bankiem detalicznym po przejęciu starego banku pocztowego Postbank który został przemianowany na ING.

Osoby niebędące obywatelami Holandii mogą otworzyć konto ING, jeśli mają łącze do Holandii. W oddziale należałoby przedstawić następujące dokumenty:

Twój główny dokument tożsamości oraz jeden z następujących dokumentów:

 • jeśli mieszkasz w Holandii, możesz pokazać wyciąg z holenderskiej bazy danych osobowych (BRP) od władz lokalnych.
 • jeśli pracujesz w Holandii, możesz okazać umowę o pracę.jeśli studiujesz w Holandii, możesz przedstawić dowód rejestracji w instytucji edukacyjnej.Jeśli jesteś właścicielem domu w Holandii, musisz przedstawić dokument „ Eigendomsinformatie (Informacje o właścicielu).ING oferuje angielską wersję swojej aplikacji do bankowości mobilnej i portalu bankowości internetowej.

  Rabobank (rabobank.nl) – to prywatna holenderska grupa bankowo-finansowa z korzeniami w finansach rolniczych i spółdzielczych. Pod względem trzech dużych holenderskich banków detalicznych jest to drugi co do wielkości bank pod względem aktywów i ma wyższe oceny bezpieczeństwa od agencji międzynarodowych.

  Rabo ma wiele oddziałów w Amsterdamie i całej Holandii – niestety nie ma żadnego języka angielskiego na swojej stronie internetowej ani w bankowości internetowej / mobilnej. Aby założyć konto w Rabobank, należy odwiedzić jeden z jego głównych oddziałów miejskich.

  Knab (knab.nl) – bank internetowy założony w 2012 roku przez grupę finansową Aegon. Oferuje następujące pakiety:

  • konto standardowe ( Knab Plus ) lub konto wspólne ( Knab Samen ) za 5 miesięcznie. Obejmuje to do 5 subkont i możliwość ubiegania się o bezpłatną kartę kredytową.
  • konto firmowe ( Knab Zakelijk ) za 6 miesięcznie, które oferuje nieograniczoną liczbę subkont i 1000 bezpłatnych transakcji rocznie.Knab oferuje nieco wyższe oprocentowanie oszczędności w porównaniu z innymi holenderskimi bankami – są one jednak dostępne tylko dla posiadaczy pakietów. Świadczy również inne usługi finansowe, takie jak inwestycje, finansowanie społecznościowe i kredyty hipoteczne. Portal internetowy Knab jest dostępny tylko w języku niderlandzkim, możesz uzyskać więcej informacji i złożyć wniosek tutaj

   SNS Bank (snsbank.nl) – SNS oznacza Samenwerkende Nederlandse Spaarbanken (spółdzielcze holenderskie banki oszczędnościowe). Od 2017 r. Ten holenderski bank detaliczny jest częścią grupy De Volksbank , która jest własnością państwa holenderskiego po nacjonalizacji SNS w 2013 r. SNS Bank ma około 200 oddziałów w Holandii, w tym 2 w centrum Amsterdamu – pod adresem Bilderdijkstraat 50 i Ceintuurbaan 334. Posiada bankomaty (bankomaty) zlokalizowane w sklepach HEMA.

   SNS świadczy usługi bankowe i finansowe klientom detalicznym, a wszystkie usługi internetowe i bankowe są w języku holenderskim. Jednak interesującą opcją dla niektórych klientów międzynarodowych jest konto SNS EU Betaalrekening . Jest to dostępne tylko dla osób powyżej 18 roku życia, które nie mają numeru BSN lub holenderskiego adresu, ale mają prawo mieszkać w UE i mają jakieś powiązania z Holandią.

   ASN Bank (asnbank.nl) – mały holenderski bank internetowy (również część grupy De Volksbank ) z siedzibą w Hadze i koncentrujący się na etycznej bankowości i zrównoważonych inwestycjach. ASN oferuje odsetki na swoim rachunku bieżącym. Bank nie ma oddziału, więc o rachunki można składać wyłącznie online – należy również przesłać kopię dokumentu tożsamości. Brak informacji lub produktów w języku angielskim. ASN wymaga, abyś miał już holenderskie konto bankowe, więc nie jest to opcja dla przybywających emigrantów.

   Triodos Bank (triodos.nl) – również mały etyczny bank holenderski, który oferuje rachunek bieżący online i inne produkty finansowe. Podobnie jak w przypadku ASN, o konta można ubiegać się online, a dokumenty muszą zostać wysłane – założenie konta zajmuje około tygodnia. Triodos nie ma oddziałów, ale ma biuro w Zeist (niedaleko Utrechtu). Nie ma produktów w języku angielskim dla klientów z Holandii, chociaż Triodos ma angielską stronę internetową dla rynku brytyjskiego.

   Van Lanschot (vanlanschot.nl) – najstarszy niezależny bank w Holandii, którego początki sięgają 1737 roku. Oferuje rachunki bieżące i inne usługi finansowe, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorców, specjalistów i zamożnych osób fizycznych. Nie ma angielskich informacji na swojej głównej stronie internetowej. Z siedzibą w 's-Hertogenbosch, posiada jeden oddział w wielu holenderskich miastach, w tym w Amsterdamie przy Apollolaan 150.

   W przypadku obcokrajowców z zagranicy, którzy nie mówią po niderlandzku, rozpoczynają działalność w Holandii, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem bankowym jest wybór mobilnego banku bankowego lub ABN AMRO, a następnie ING i niemiecki bank mobilny N26. Dla tych, którzy mówią po holendersku lub mają holenderskich przyjaciół lub partnerów do pomocy, masz większy wybór.

   Jak działają holenderskie konta bankowePo potwierdzeniu Twojego rachunku bieżącego ( betaalrekening ) otrzymasz międzynarodowy numer konta bankowego (IBAN), który ma 18 znaków w Holandii. Każdy bank ma również specjalny kod identyfikacyjny BIC, na przykład ABNANL2A dla ABN Amro.

   Wkrótce otrzymasz lokalną kartę debetową ( betaalpas lub bardziej znaną jako PIN pas ), której możesz użyć do wypłaty gotówki w bankomatach ( geldautomaat ) i dokonywania płatności chipowych i zbliżeniowych w sklepach. Karta jest oznaczona marką Maestro (Mastercard) lub V-Pay (Visa), ponieważ stary holenderski kod PIN został wycofany.

   Płatności zbliżeniowe zostały zwiększone w 2020 r. (Z powodu koronawirusa) do limitu 50 euro na transakcję z kodem PIN wymaganym po każdych 100 euro kolejnych płatności.

   Karta debetowa umożliwia również transakcje międzynarodowe – wypłaty w euro w strefie euro są na ogół bezpłatne, ale za transakcje w obcej walucie (inne niż euro) zostanie pobrana opłata.

   Oczekuj miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku bieżącego i karty debetowej – będzie ona wynosić od około 1,30 EUR do 7 EUR miesięcznie, w zależności od dodatkowych usług zawartych w pakiecie bankowym. Karty kredytowe w Holandii powoli stają się coraz bardziej akceptowane, chociaż wielu holenderskich sprzedawców nadal ich nie akceptuje.

   Holenderska bankowość internetowa i bankowość mobilna są popularne i można je łatwo skonfigurować za pomocą swojego konta. Większość banków przyśle Ci specjalny czytnik kart lub generator numerów do wykorzystania podczas logowania i / lub dokonywania transakcji online.

   Wielu holenderskich sprzedawców internetowych korzysta z systemu płatności online o nazwie iDeal który bezpiecznie łączy się z portalem bankowości internetowej w celu dokonywania bezpośrednich płatności bez opłat.

   Należy pamiętać, że ze względu na problemy z oszustwami międzynarodowymi banki holenderskie domyślnie używają kart debetowych tylko do użytku w Europie. Jeśli chcesz dokonywać wypłat poza Europą, musisz (tymczasowo) ustawić go na „do użytku na całym świecie za pomocą bankowości internetowej / mobilnej. Możesz również zmienić maksymalną dzienną kwotę wypłaty, która jest zwykle ustalona na 250 lub 500 EUR dziennie.

   Rachunki w Holandii są zazwyczaj opłacane za pomocą polecenia zapłaty lub przelewu bankowego online. Wiele przelewów dokonywanych jest za pomocą systemu acceptgiro , w którym płatność ma specjalny numer referencyjny. Kiedyś wypełniało się żółtą kartkę papieru (dołączoną do faktury) i odsyła do banku – jednak większość płatności acceptgiro ​​odbywa się online.

   Uwaga, standardowe czeki nie są używane w Holandii – jeśli zdeponujesz czek na swoje konto (nawet jeśli jest denominowany w euro), prawdopodobnie zostaniesz obciążony kwotą 15–20 EUR za przywilej.

   Po skonfigurowaniu głównego rachunku bieżącego możesz łatwo otworzyć konto oszczędnościowe ( sparen ), chociaż stopy procentowe w Holandii i strefie euro są obecnie bardzo niskie. W ofercie mniejszych banków lub banków zagranicznych znajdziesz nieco wyższe oprocentowanie oszczędności. Aby zapoznać się z ofertą zobacz Stawki kont oszczędnościowych w Holandii

   Rachunki inwestycyjne ( beleggen ) można również założyć w większości banków lub za pośrednictwem wyspecjalizowanego brokera, takiego jak Binck . Produkty etycznych inwestycji są dostępne w ASN i Triodos Bank – niektóre z nich są zwolnione z holenderskiego podatku majątkowego.

   Uwaga holenderskie depozyty bankowe są oficjalnie „gwarantowane do 100 000 euro przez holenderski bank centralny. Na wpływy ze sprzedaży domu udzielana jest tymczasowa 3-miesięczna gwarancja do 500 000 EUR. Jeśli masz więcej niż 100 000 euro oszczędności, to przynajmniej rozłóż je na różne banki lub rozważ inne międzynarodowe strategie dywersyfikacji.

   Ostatnia aktualizacja 8 kwietnia 2020 r. (Pierwsza opublikowana w 2010 r.).