Dlaczego warto korzystać z technologii Blockchain?

17 lutego 2021

Dlaczego warto korzystać z technologii blockchain? Chociaż rozproszony rejestr z pewnością ma wiele zalet, może nie mieć zastosowania do wszystkich firm lub osób fizycznych – przynajmniej jeszcze nie teraz.

Drugie pytanie, które ludzie zwykle zadają, gdy słyszą o blockchain, brzmi: po co używać blockchain? Dlaczego warto korzystać z rozproszonej księgi? Dlaczego nie wykorzystać zwykłej bazy danych lub starego systemu jako systemu zapisu w tym już cyfrowym świecie?

W końcu w wielu przypadkach dla właścicieli firm aktualizacja istniejącej infrastruktury za pomocą technologii blockchain może być kosztowna, pracochłonna i nie jest tego warta.

W tym artykule przyjrzymy się, czym tak naprawdę jest blockchain, czym są aplikacje typu blockchain, co mogą robić i – co najważniejsze – dlaczego używać blockchain?

Co to jest Blockchain? Rozproszona księga

Na wszelki wypadek, gdybyś potrzebował trochę nadrobienia zaległości, ludzie często mówią o „blockchain w liczbie pojedynczej, jakby to był tylko jeden. W rzeczywistości powinni mówić o technologii blockchain (znanej również jako Distributed Ledger Technology lub DLT) lub blockchainach w liczbie mnogiej, ponieważ istnieje wiele różnych, w tym publiczne (bez pozwolenia) i prywatne (dozwolone) łańcuchy bloków.

Przykłady publicznych łańcuchów bloków i rozproszonej technologii blockchain obejmują łańcuch bloków Bitcoin, łańcuch bloków Ethereum, łańcuch bloków NEO i wiele innych. Dozwolone łańcuchy bloków są przystosowane do użytku korporacyjnego lub organizacyjnego, a jednym z takich przykładów jest łańcuch bloków IBM Hyperledger. Ale zajmiemy się tym za chwilę.

Blockchain (lub rozproszona księga) to zasadniczo ogromna, stale rosnąca księga, w której rejestrowane są wszystkie transakcje blockchain.

Każdy blok w łańcuchu jest chronologicznie połączony z poprzednimi blokami i zsynchronizowany z węzłami sieci. Oznacza to, że zmiana danych w jednym bloku oznaczałaby konieczność odwrócenia wszystkich wcześniejszych bloków, co bardzo utrudnia manipulowanie – bardzo trudne, chociaż nie całkowicie niemożliwe.

Dotyczy to Ethereum, Bitcoin i każdej innej kryptowaluty, która działa w technologii blockchain przy użyciu algorytmu konsensusu proof-of-work. Aby uzyskać zwięzłe pojęcie o naturze blockchain i jego ofercie, obejrzyj poniższy film wyjaśniający:

Jak działa Blockchain

Dane wysyłane do każdego bloku w rozproszonej księdze bazują na zaszyfrowanych drzewach Merkle, co jest technicznym sposobem stwierdzenia, że ​​nie można rejestrować oszukańczych transakcji. Jeśli jakakolwiek transakcja, która nie jest zgodna z regułami protokołu, zostanie wykryta przez węzły sieciowe, jest natychmiast odrzucana. Ta z natury bezpieczna natura rozproszonej technologii blockchain oznacza, że ​​zapobiega ona uszkodzeniu całej współdzielonej bazy danych blockchain i może odciąć próbę włamania do jednego bloku.

Najbardziej znanym blockchainem jest sieć Bitcoin, w której każda transakcja (zgodna z protokołem) jest rejestrowana i umieszczana w bloku. Gdy transakcja jest transmitowana do sieci i potwierdzana przez górników, akcji tej nie można cofnąć ani w żaden sposób nie można jej zmienić. To samo dotyczy Ethereum, które jest odpowiedzialne za technologię inteligentnych kontraktów.

Ta księga publiczna o otwartym kodzie źródłowym wyświetla historię wszystkich transakcji i danych transakcyjnych, jakie kiedykolwiek dokonano. Większość łańcuchów bloków jest obsługiwana przez górników. Na przykład w przypadku łańcucha bloków Bitcoin zadaniem górników jest potwierdzenie transakcji Bitcoin w pozostałej części sieci Bitcoin poprzez umieszczenie ich w blokach. Transakcje Ethereum w sieci Ethereum działają w ten sam sposób.

Te publiczne łańcuchy bloków są globalne i zdecentralizowane, widoczne dla wszystkich. Chociaż wielu uważa, że ​​łańcuchy bloków to system zapisu, w rzeczywistości nie są one skutecznym sposobem przechowywania, ale weryfikacją. Mówiąc najprościej, łańcuchy bloków zapewniają, że wszyscy są na tej samej stronie i żadna osoba nie może zmienić księgi dla kogokolwiek innego – gdyby to zrobili, sieć odrzuciłaby tę próbę.

Oznacza to, że gdy jedna osoba przesyła pieniądze w bitcoinach lub ETH innej osobie, dane transakcji są jawne. Nie oznacza to, że Twoje imię i nazwisko oraz prywatne dane są rozpowszechniane w całej sieci, ale adres publiczny i ilość można zobaczyć.

Jest to kluczowa cecha technologii blockchain, która sprawia, że ​​jest ona tak wydajna, jeśli chodzi o weryfikację rekordów i branże, które wymagają przejrzystości. Jednak zdecentralizowana księga publiczna, w której kwoty płatności są widoczne dla wszystkich, niekoniecznie jest praktyczna lub przydatna w przypadkach, gdy prywatność jest konieczna lub pożądana.

Co potrafi Blockchain

Pojawiło się wiele szumu marketingowego na temat tego, co może zrobić blockchain i co oferuje blockchain. Z pewnością jest to technologia zmieniająca życie, która przyniesie wspaniałe rzeczy w nadchodzących latach. Ale to też nie jest panaceum na wszystkie bolączki świata.

Już sama możliwość przeprowadzania transakcji peer-to-peer w rozproszonej księdze bez zaufanego pośrednika sprawia, że ​​technologia blockchain jest rewolucyjna.

Jednak pojawiło się wiele oszukańczych lub przesadzonych twierdzeń na temat tego, do czego służy blockchain i co może zrobić. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku początkowych ofert monet, w których firmy zbierają ogromne kwoty, często twierdząc, że są w stanie wykorzystać blockchain do realizacji swoich ambitnych pomysłów. Te stanowiska mogą oznaczać prawie wszystko, od przekształcania nieruchomości po zarządzanie ruchem dronów.

Więc wyjaśnijmy sprawę. Nie, nie może wyleczyć raka, ale mogą istnieć sposoby, w jakie przemysł medyczny może włączyć tę technologię do swoich badań lub weryfikacji zapisów. W tej chwili zakup nieruchomości za pomocą inteligentnych kontraktów na łańcuchach bloków może być skomplikowany, ale potencjał pojawia się, gdy ustawodawstwo nadrobi zaległości.

Blockchain może również dać ludziom tożsamość cyfrową, która jest przenośna i może udowodnić, kim są, eliminując potrzebę posiadania, powiedzmy, paszportu lub numeru ubezpieczenia społecznego, który może zostać sfałszowany lub zmieniony, jak widzieliśmy w wielu przypadkach tożsamości kradzież.

Wiele firm i właścicieli firm bada wykorzystanie blockchain w swoich procesach biznesowych. Na przykład Walmart prześledził produkty na całym świecie w łańcuchu dostaw z pomyślnymi wynikami i zarejestrował kilka patentów blockchain wskazujących na jego zainteresowanie rozwojem technologii.

W rzeczywistości łańcuch dostaw jest doskonałym przykładem tego, gdzie technologia blockchain może być szczególnie przydatna. Tutaj trzeba dokonywać płatności transgranicznych, a opłaty transakcyjne są wysokie, wraz z przewalutowaniem i licznymi pośrednikami dokonującymi cięć.

Ponieważ blockchain może zapewnić, że dane są odporne na manipulacje i niezmienne, tożsamość cyfrowa staje się niepodważalna. Ma to ogromny potencjał, aby wyeliminować nie tylko zaufane strony trzecie, ale także korupcję w różnych punktach łańcucha dostaw.

Istnieje również szansa, że ​​firmy i indywidualni członkowie w łańcuchu dostaw zapłacą za pomocą jednej standardowej kryptowaluty, usuwając w ten sposób opłaty za konwersję, jednocześnie zmniejszając opłaty i czas transakcji.

Jednak poza łańcuchem dostaw każda branża, która wymaga weryfikacji rekordów i przejrzystości, może skorzystać na blockchain – od nieruchomości po usługi finansowe. Rynki kapitałowe i kapitał wysokiego ryzyka zostały już na zawsze zmienione przez zdecentralizowany charakter technologii blockchain. Podobnie jak koncepcja tożsamości cyfrowej.

Jednym z kluczowych wniosków dotyczących publicznej technologii blockchain jest to, że jest zdecentralizowana, co oznacza, że ​​nie jest kontrolowana przez żadną pojedynczą jednostkę, organ centralny ani serwery centralne. Dozwolone łańcuchy bloków mogą jednak nie mieć wszystkich tych właściwości. Więcej o tym później.

W przeciwieństwie do typowych baz danych lub adresów IP, które są kontrolowane przez jeden centralny organ, blockchain nie może zostać zamknięty, ponieważ działa w sieci węzłów. Oznacza to również, że nie ma pojedynczego punktu awarii i czyni go bardziej odpornym na ataki hakerów niż scentralizowane bazy danych typu „honeypot.

Kiedy więc wrócimy do pytania „po co używać łańcucha bloków? jest to niezwykle ważna kwestia, o której należy pamiętać. Wystarczy wziąć pod uwagę kraje, w których cenzura jest problemem, a rząd zamyka niektóre strony i kanały, takie jak Chiny z Wikipedią lub Google. Z technologią blockchain i aplikacją blockchain byłoby to niemożliwe na poziomie protokołu.

Blockchain vs zwykłe bazy danych

Oto kilka zalet, które blockchain oferuje w porównaniu ze zwykłą bazą danych lub innymi istniejącymi technologiami:

Niezmienność– dzięki systemowi Proof of Work, łańcuchy bloków mogą oferować niemal niezmienne transakcje. Kiedy dane zdecentralizowane w łańcuchu bloków są weryfikowane, praktycznie niemożliwe jest ich przywrócenie i manipulowanie danymi. Daje to technologii blockchain mocne zastosowanie w branżach, w których rejestry muszą być zweryfikowane i dokładne, takie jak dokumentacja medyczna, akty własności ziemi, akty urodzenia lub numery ubezpieczenia społecznego.

Bezpieczeństwo– technologia Blockchain jest szczególnie bezpieczna w porównaniu do scentralizowanych baz danych. Oznacza to, że prawdopodobieństwo, że padnie ofiarą włamania, jest znacznie mniejsze, ponieważ nie ma jednego punktu awarii.

Jeśli jeden blok zostanie zhakowany, zostanie odrzucony z systemu i zgnieciony w zarodku, zanim nastąpi jakiekolwiek uszkodzenie. Im więcej węzłów i mocy mieszania ma sieć, tym jest bezpieczniejsza, co sprawia, że ​​Bitcoin jest powszechnie uważany za najbezpieczniejszy publiczny łańcuch bloków.

Redundancja– Korzystając z technologii rozproszonego łańcucha bloków, masz ten sam zestaw danych rozproszonych w wielu miejscach na całym świecie, co oznacza, że ​​dane są wyjątkowo bezpieczne i praktycznie niemożliwe do utraty. Jeśli weźmiesz pod uwagę tego rodzaju korzyści dla dużej i małej firmy, która doświadczyła wycieków danych i włamań, blockchain oferuje ogromną przewagę.

Redukcja kosztów– dzięki zastosowaniu rozproszonej technologii blockchain, która działa w sieci węzłów, nie potrzebujesz już dodatkowych pracowników do utrzymania systemu DevOps. Mała firma może znacznie obniżyć koszty, wykorzystując technologię blockchain i inteligentne kontrakty, aby wyeliminować pośredników w zadaniach administracyjnych lub usługach finansowych.

Odpowiedzialność– dzięki wszystkim powyższym cechom zarówno firmy, jak i osoby fizyczne mogą mieć pewność, że dane są prawdziwe i że nie jest potrzebne żadne ubezpieczenie bankowe ani dodatkowa weryfikacja – tożsamość cyfrowa każdego dostawcy jest jasna. Ułatwia to firmom pociąganie ludzi do odpowiedzialności za wszelkie próby wprowadzenia nieprawdziwych danych do systemu.

Czy można zhakować Blockchain?

Charakter blockchain i słowa „niezmienny i „bezpieczny często rodzą pytania, dlaczego wydaje się, że jest tak wiele ataków hakerskich i oszustw związanych z początkowymi ofertami monet. Czy zatem można zhakować blockchain? Cóż, hakowanie giełd, które często widzimy, nie ma nic wspólnego z technologią blockchain, ale z drugorzędnymi słabościami oprogramowania, takimi jak wymiany, luki w inteligentnym kodzie kontraktu i dostawcy portfeli.

Blockchain jest niezwykle bezpieczny, jeśli weźmie się pod uwagę jego zdecentralizowany charakter oraz fakt, że haker lub zły aktor nie może łatwo wejść do systemu i spowodować katastrofę, jak w przypadku Equifax. Hakowanie blockchaina tak dużego jak blockchain Bitcoin wymagałoby zasobów, władzy i koordynacji, które przewyższają PKB wielu małych krajów.

Istnieje jednak możliwość zhakowania łańcuchów bloków. W tak zwanym ataku 51% haker musi przejąć kontrolę nad większością mocy obliczeniowej sieci. W przypadku mniejszych łańcuchów bloków, na które zezwolono, włamanie jest łatwiejsze do wykonania, ale w przypadku sieci takiej jak Bitcoin jest to prawie niemożliwe. Blockchain Bitcoin jest obecnie najbardziej odporny na tego typu ataki.

W bardziej złożonej sieci, takiej jak sieć Ethereum, powierzchnia ataku jest potencjalnie większa. Ethereum faktycznie przeszło atak hakerski w 2016 r. Zwany hackowaniem DAO, który został spowodowany nie przez atak 51%, ale przez lukę w inteligentnym kontrakcie.

To spowodowało, że Ethereum podzieliło się na dwie części, między tych, którzy wierzyli, że „kod jest prawem, i tych, którzy chcieli chronić przyszłość Ethereum, inicjując hard fork, aby zasadniczo cofnąć wyrządzone szkody.

Doprowadziło to do stworzenia Ethereum Classic jako oddzielnej kryptowaluty, która została wyprowadzona z nadpisania kodu.

Dozwolone łańcuchy bloków a publiczne łańcuchy bloków

Publiczne łańcuchy bloków pozwalają każdemu wziąć udział i są widoczne dla wszystkich. W szczególności blockchain Ethereum ma bardzo silną społeczność programistów, którzy tworzą własne zdecentralizowane aplikacje, znane również jako „DApp.

Ten typ zdecentralizowanej aplikacji wzmacnia sieć Ethereum i oznacza, że ​​więcej osób zwiększa jej kreatywność i bezpieczeństwo. Być może jednym z najbardziej pamiętnych do tej pory był CryptoKitties. Ta zdecentralizowana aplikacja przeciążała łańcuch bloków Ethereum (powodując wzrost opłat transakcyjnych), ponieważ popyt był tak wysoki, ale w tym samym czasie przyciągał więcej osób do sieci.

Również łańcuch bloków Bitcoin ma więcej osób przeprowadzających audyt, czytających, piszących dla niego kod i wydobywających niż wiele innych łańcuchów bloków.W przypadku dozwolonych łańcuchów bloków (zwanych również prywatnymi łańcuchami bloków) jest dokładnie odwrotnie. Jedynymi osobami dokonującymi audytu i przeprowadzającymi transakcje na łańcuchu bloków są osoby, którym przydzielono klasyfikację i dostęp do tego.

Istnieje centralna jednostka, a działania można usuwać i zastępować, co ma sens w przypadku korporacji lub dużej lub małej firmy, która wymaga kontroli. Jest to jednak sprzeczne z twierdzeniem o niezmienności blockchaina.

Niezmienność nie dotyczy łańcuchów bloków, na które zezwolono, i jako takie są one bardziej podatne na włamanie niż publiczny łańcuch bloków.Korzyści z dozwolonych łańcuchów bloków są oczywiste, ponieważ mogą chronić pewne informacje niejawne i są znacznie szybsze niż publiczne łańcuchy bloków. Liczba osób na nich nie wymaga tysięcy węzłów i ich konsensusu do działania, ponieważ węzły walidujące są zwykle wybierane przez jednostkę centralną.

Blockchain vs kryptowaluta

Łatwo jest pomylić blockchain z kryptowalutami i tak naprawdę są to dwie różne strony tej samej (wirtualnej) monety. Wiele osób rozróżnia Bitcoin, Ethereum lub Bitcoin Cash jako walutę cyfrową i technologię blockchain, która działa pod nimi. Jednak separacja jest nieco arbitralna.

Kryptowaluty to aktywa cyfrowe, w których wartość jest przekazywana peer-to-peer bez potrzeby scentralizowanych władz lub zaufania. Obecnie dostępnych jest ponad 2000 kryptowalut i nie wszystkie są sobie równe. Główne rodzaje walut cyfrowych to Bitcoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin i Steller Lumens… ale lista jest długa.

Kryptowaluty pozwoliły na wzrost początkowej oferty monet, czyli peer-to-peer sposób gromadzenia funduszy na start, który przyćmił finansowanie kapitału wysokiego ryzyka we wczesnych innowacjach w zeszłym roku.

Niedawno cena Ethereum gwałtownie spadła, przenosząc ją z pozycji drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej, do trzeciej, pokonanej w kapitalizacji rynkowej przez XRP. Cena Ethereum, cena bitcoinów i wszystkie główne ceny kryptowalut ostatnio spadły, udowadniając, jak wrażliwe są na zewnętrzną spekulację i zewnętrzne naciski rynkowe.

Kryptowaluta nie jest jeszcze powszechnie akceptowana, chociaż zdarzały się przypadki ludzi sprzedających swoje domy i nieruchomości za bitcoiny, takie jak Aston Plaza w Dubaju.

Z drugiej strony blockchain leży pod zasobami cyfrowymi, które regularnie aktualizują stan sieci, czyli salda. Eliminuje to potrzebę pośrednika i zasadniczo banku lub ubezpieczenia bankowego.

Kryptowaluty to tak naprawdę tylko podzbiór szerszego zakresu zastosowań technologii blockchain. Podczas gdy wiele osób próbuje oddzielić kryptowaluty od łańcucha bloków, niszczenie kryptowaluty jako narzędzia dla przestępców podczas malowania łańcucha blokowego jako szanowanej technologii, jest pod wieloma względami nieszczere.

To, co naprawdę daje początek wszystkim tym możliwościom w każdym sektorze przemysłu, to pojęcie inteligentnego kontraktu i jego zdecentralizowane obliczenia. To prowadzi nas do następnego pytania…

Co to są inteligentne kontrakty?

Inteligentne kontrakty to zautomatyzowane umowy, które pozwalają nam w przejrzysty sposób przesyłać pieniądze, dane, akty własności, akcje lub cokolwiek innego, co ma wartość. Wiele osób uważa, że ​​inteligentne kontrakty zostały wymyślone przez sieć Ethereum, jednak amerykański informatyk, który wynalazł BitGold w 1994 roku, Nick Szabo, jako pierwszy wpadł na pomysł.

Inteligentne kontrakty zmieniają zasady gry w świecie blockchain, ponieważ pozwalają nam wyeliminować pośredników. Są ustanawiane między dwiema lub więcej stronami i wykonują się samodzielnie na podstawie zestawu wcześniej określonych warunków.Na przykład, jeśli chodzi o dokonywanie transakcji, tradycyjnie będziesz musiał zapłacić brokerowi, aby zrobił to za Ciebie. Dzięki inteligentnym kontraktom po prostu ładujesz swój depozyt kryptowalutą i dokonujesz transakcji.

Jeśli chcesz wykonać transakcję Bitcoin lub transakcję Ethereum, na przykład, od jednej osoby do drugiej, możesz zautomatyzować ją w inteligentnym kontrakcie. Cena Bitcoin lub cena Ethereum, na którą zgadzasz się zgodnie z warunkami inteligentnego kontraktu, nie może zostać zmieniona ani zmieniona, a środki nie mogą zostać cofnięte po wysłaniu.

Poniżej możesz sprawdzić kod najbardziej podstawowej inteligentnej umowy napisanej w łańcuchu bloków Ethereum. Podczas gdy inteligentne kontrakty mogą być kodowane dla wszystkich łańcuchów bloków, Ethereum pozwala na nieograniczone możliwości przetwarzania.

Co to jest Bitcoin Mining?

Wydobywanie bitcoinów polega na wydatkowaniu mocy obliczeniowej w celu potwierdzenia transakcji Bitcoin i wprowadzenia nowych bitcoinów do systemu. To samo dotyczy wydobycia Ethereum. Wydobywanie kryptowalut jest celowo zaprojektowane tak, aby wymagało dużej ilości zasobów dzięki modelowi Proof of Work (PoW). Chociaż wiele farm wydobywających bitcoiny jest zachęcanych do poszukiwania tańszych i odnawialnych źródeł energii. Tymczasem wydobywanie Ethereum zamierza w przyszłości przejść na model Proof-of-Stake (PoS), który wymagałby mniej zasobów w porównaniu do PoW.

Wydobywanie bitcoinów wymaga od górników rozwiązywania złożonych równań matematycznych w celu potwierdzenia transakcji i zapobieżenia problemowi podwójnego wydawania. Za swoje wysiłki górnicy Bitcoin są nagradzani. Obecna nagroda za wydobywanie bitcoinów to 12,5 bitcoina za każdy znaleziony blok (około 1800 bitcoinów dziennie), chociaż oczekuje się, że kwota ta z czasem będzie się zmniejszać (ponieważ liczba bitcoinów, które kiedykolwiek będą istnieć, jest ustalona na poziomie 21 milionów).

Dzisiejsze wydobycie wymaga skomplikowanych maszyn i wysokich kosztów operacyjnych. Wydobywanie bitcoinów jest obecnie w dużej mierze skupione w dużych korporacjach wydobywczych, ponieważ osoby fizyczne nie mogą już kopać ze swoich domowych komputerów ze względu na rosnącą trudność i wysoką cenę bitcoinów.

Czy Blockchain jest legalny?

Często pojawia się pytanie, czy blockchain jest legalny. Wydaje się, że kwestia zgodności z przepisami różni się w zależności od jurysdykcji. Jednak ponieważ kraje takie jak Chiny zakazały wstępnych ofert monet i używania kryptowaluty, nie oznacza to, że technologia blockchain musi osiągnąć zgodność z przepisami. Podobnie jak internet, blockchain jest technologią i nie może być regulowany na poziomie protokołu.

Kraje są zaniepokojone przestrzeganiem przepisów ze względu na eksplozję pozyskiwania funduszy na blockchain, ponieważ pojawiło się wiele oszustw pozostawiających niedoinformowanych inwestorów z kieszeni. Giełdy i dostawcy portfeli kryptowalut również powinni osiągnąć zgodność z przepisami, aby chronić swoich użytkowników w przypadku włamania. Ubezpieczenie społeczne jest ważne dla krajów i muszą one zapewnić swoim obywatelom dobre informacje lub ochronę przed inwestowaniem w oszustwa.

Chociaż niektóre jurysdykcje wdrażają KYC jako minimalny wymóg zgodności z przepisami, nie jest to pomocne w przypadku naruszenia zewnętrznego, takiego jak włamanie.

Kto stworzył Blockchain?

Satoshi Nakamoto stworzył blockchain Bitcoin, chociaż podstawy tej technologii zostały położone dużo wcześniej. Satoshi Nakamoto jest w rzeczywistości pseudonimem i autorem białej księgi Bitcoin, która ukazała się w 2008 roku.

Wiele osób twierdzi, że Bitcoin był odpowiedzią dla instytucji finansowych i rynków kapitałowych na kryzys bankowy tamtego roku. Wygląda na to, że Satoshi Nakamoto chciał, aby Bitcoin był zdecentralizowaną walutą peer-to-peer dla bezgranicznych płatności bez tarcia, które odcięłyby wszystkich zaufanych pośredników (którym historycznie nie można ufać, tj. Bankom centralnym). Poza relacjami cyfrowymi ludzie mogą przesyłać nie tylko dane – mogą również przenosić wartość.

W rzeczywistości blockchain jest często nazywany „internetem wartości, ponieważ ludzie mogą przesyłać sobie wzajemnie cyfrową walutę bez centralnego organu i po prostu używając klucza prywatnego, aby uzyskać dostęp do funduszy z dowolnego miejsca na ziemi.

Nikt tak naprawdę nie wie, kim jest Satoshi Nakamoto, chociaż większość uważa, że ​​jest to jedna z głównych zalet Bitcoina, ponieważ pozwala ludziom skoncentrować się na pracy i technologii.

Podsumowanie – po co używać łańcucha blokowego?

Technologia Blockchain i jej księga publiczna są wciąż w powijakach, chociaż istnieje wiele powodów, dla których niektóre firmy, instytucje finansowe, a nawet rządy mogą ostatecznie chcieć ją włączyć. Technologia zapewnia bezpieczeństwo, potencjalną redukcję kosztów i nieskończone możliwości zarządzania łańcuchem dostaw, eliminując jednocześnie wielu pośredników.

Jak widzieliśmy, poza niezwykle rzadkimi okolicznościami, łańcuchy bloków są z pewnością bardziej odporne na cenzurę i manipulacje niż starsze bazy danych. Rządy lub organizacje non-profit mogą również korzystać z technologii blockchain, jeśli chcą zweryfikować dokładność i prawdziwość informacji, na przykład w przypadku głosowania lub dokumentacji medycznej. Mają wiele powodów, aby rozważyć pytanie „po co używać łańcucha bloków?

Instytucje finansowe już teraz wykorzystują technologię blockchain do przyspieszenia płatności transgranicznych i obniżenia opłat transakcyjnych. I widzimy coraz więcej przypadków użycia tego, co oferuje ta technologia każdego dnia, w tym technologii blockchain w branży energetycznej. Jednak, chociaż pozostaje na wczesnym etapie, małe firmy mogą jeszcze nie chcieć wskakiwać na modę blockchain.

Dlaczego warto korzystać z łańcucha bloków? Po co używać jakiejkolwiek technologii? Ponieważ przyspiesza procesy, poprawia wydajność i obniża koszty. Jeśli technologia blockchain lub jakakolwiek inna platforma aplikacji jeszcze tego nie robi dla Twojej firmy, to jeszcze nie jest tego warte.