Co to jest pożyczka osobista?

Category: Raport Kredytowy
17 lutego 2021

W tym artykule:

 • Do czego służy pożyczka osobista?
 • Kiedy pożyczka osobista to dobry pomysł?Jak porównać pożyczki osobisteJak zakwalifikować się do pożyczki osobistejOdrób swoją pracę domowąPożyczka osobista to rodzaj pożyczki, który pozwala na elastyczne użytkowanie, krótkoterminowe lub umiarkowane opcje spłaty oraz stosunkowo szybkie finansowanie. Niezależnie od tego, czy próbujesz skonsolidować zadłużenie o wysokim oprocentowaniu, założyć firmę, czy zapłacić kosztowny rachunek za leczenie, pożyczka osobista może pomóc Ci osiągnąć cel.

  Jednak pożyczka osobista może być droga w porównaniu z innymi rodzajami długu i może nie być najlepszą opcją w każdej sytuacji. Oto, co należy wziąć pod uwagę przed złożeniem wniosku.

  Do czego służy pożyczka osobista?

  Pożyczki osobiste – czasami nazywane pożyczkami konsolidacyjnymi, pożyczkami z podpisem lub pożyczkami niezabezpieczonymi – zapewniają dużą elastyczność w sposobie ich wykorzystania.

  W większości przypadków pożyczki osobiste są niezabezpieczone, co oznacza, że ​​nie musisz ustanawiać zabezpieczenia, aby uzyskać zatwierdzenie. Istnieją jednak zabezpieczone pożyczki osobiste, które wymagają użycia konta oszczędnościowego lub innego aktywa jako zabezpieczenia na wypadek niewypłacalności.

  Pożyczki osobiste mają zazwyczaj stałe lub zmienne oprocentowanie, a także okres spłaty wynoszący od kilku miesięcy do nawet siedmiu lat – choć niektóre mogą trwać dłużej.

  W przypadku większości pożyczkodawców masz dużą swobodę w zakresie wykorzystania środków pożyczki osobistej. Obejmuje to takie rzeczy, jak:

  • Konsolidacja zadłużenia (szczególnie w przypadku zadłużenia z tytułu kart kredytowych)
  • Rachunki medyczneNaprawy i remonty domówSpłacanie rodziny lub przyjaciółKoszty weselaKoszty rozwoduKoszty przeprowadzkiKoszty pogrzebuWakacjeZakup mebli lub sprzętuMałe wydatki biznesoweWakacyjne zakupyPamiętaj jednak, że niektórzy pożyczkodawcy mogą mieć ograniczenia dotyczące sposobu wykorzystania pieniędzy. Niektóre mogą na przykład zakazać wydatków związanych z edukacją. Sprawdź wcześniej u pożyczkodawcy, czy możesz wykorzystać pożyczkę osobistą zgodnie z przeznaczeniem.

   Kiedy pożyczka osobista to dobry pomysł?

   Chociaż możliwe jest wykorzystanie pożyczki osobistej na prawie wszystko, nie oznacza to, że zawsze jest to rozsądne. Generalnie dobrym pomysłem jest skorzystanie z pożyczki osobistej, gdy może ona poprawić Twoją sytuację finansową lub zapewnić niezbędne środki. Przykłady zawierają:

   • Konsolidacja zadłużenia : jeśli masz wysokie oprocentowanie zadłużenia na karcie kredytowej, możesz zaoszczędzić pieniądze, spłacając je pożyczką osobistą o niższym oprocentowaniu. Nawet jeśli niekoniecznie oszczędzasz pieniądze na odsetkach, pożyczka osobista może zapewnić ustrukturyzowany okres spłaty, co może pomóc, jeśli starasz się zachować motywację do spłaty długu.
   • Remonty domu : jeśli chcesz ulepszyć swój dom, pożyczka osobista może być lepszym wyborem niż pożyczka pod zastaw domu lub linia kredytowa, ponieważ nie wiąże się z ryzykiem utraty domu w przypadku niewywiązania się ze zobowiązań. Awaryjne wydatki : W idealnym świecie miałbyś wystarczająco dużo pieniędzy na nagłe wypadki. Ale życie nie zawsze jest idealne, a jeśli stracisz pracę, zepsuje się samochód lub duże urządzenie gospodarstwa domowego będzie wymagało naprawy lub wymiany, pożyczka osobista może zapewnić spokój ducha w stresującym momencie. Osobiste wydarzenia : wesela, rozwody i pogrzeby mogą być kosztowne i nie zawsze można zaoszczędzić na tak ważne wydarzenie w życiu. W takich przypadkach pożyczka osobista może zapewnić bardzo potrzebne fundusze we właściwym czasie.Chociaż możliwe jest skorzystanie z pożyczki osobistej na takie rzeczy, jak wakacje i drogie towary konsumpcyjne, najlepiej oszczędzać, dopóki nie będziesz mógł zapłacić za te wydatki gotówką (lub obciążyć je kartą kredytową, aby uzyskać punkty, a następnie spłacić je natychmiast) .

    Jak porównać pożyczki osobiste

    Podobnie jak w przypadku każdego innego produktu finansowego, ważne jest, aby rozejrzeć się i porównać kilka opcji pożyczki osobistej przed złożeniem wniosku o jeden. Nawet jeśli otrzymasz ofertę ze swojego głównego banku lub unii kredytowej, możliwe, że znajdziesz lepszą ofertę gdzie indziej.

    Oto różne funkcje, które należy wziąć pod uwagę, porównując pożyczki osobiste:

    • Oprocentowanie : Oprocentowanie pożyczki stanowi koszt pożyczki. Według danych Experian, średnie oprocentowanie pożyczki osobistej wynosi 9,41%. Jednak oferowane stawki mogą być wyższe lub niższe w zależności od sytuacji kredytowej i finansowej.
    • Okres pożyczki : różni pożyczkodawcy oferują różne warunki spłaty, a czas spłaty zadłużenia ma wpływ na miesięczną płatność. Jeśli jedna oferuje trzy lata na spłatę długu, a druga tylko dwa lata, przy drugiej opcji miesięczna rata może być znacznie wyższa – ale możesz również zaoszczędzić na odsetkach dzięki pożyczce krótkoterminowej. Opłaty : Oprócz odsetek niektórzy pożyczkodawcy pobierają opłaty, które mogą zwiększyć roczną stopę procentową (APR). Na przykład opłaty za udzielenie pożyczki są potrącane z funduszy pożyczki przed ich otrzymaniem, a niektórzy pożyczkodawcy pobierają również opłaty za opóźnienie i opłaty za przedpłatę, jeśli spłacasz pożyczkę wcześniej. Czas finansowania : niektórzy pożyczkodawcy oferują środki w następnym dniu lub nawet tego samego dnia, podczas gdy inni mogą zająć kilka dni, zanim środki zostaną wpłacone na konto czekowe. W zależności od tego, jak szybko potrzebujesz pieniędzy, rozważ te ramy czasowe. Inne funkcje : Nie wszyscy pożyczkodawcy oferują dodatkowe funkcje, ale niektórzy mogą pozwolić na uzyskanie niższej stopy procentowej, jeśli skonfigurujesz płatności automatyczne lub masz już relację z bankiem. Inni mogą oferować wyrozumiałość w przypadku utraty pracy.Wielu pożyczkodawców osobistych umożliwia uzyskanie wstępnej kwalifikacji z ofertą cenową przed oficjalnym złożeniem wniosku. Ten proces zazwyczaj wymaga miękkiej kontroli kredytowej, która nie wpłynie na Twoją zdolność kredytową. Ten proces pozwala porównać opcje pożyczki obok siebie i wybrać najlepszą dla siebie.

     Jak zakwalifikować się do pożyczki osobistej

     Pożyczki osobiste są dostępne dla większości konsumentów w całym spektrum kredytowym, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie zezwolenia po korzystnym oprocentowaniu. Oto kilka czynników, które pożyczkodawcy biorą pod uwagę przy składaniu wniosku:

     • Ocena kredytowa : Twoja ocena kredytowa jest migawką Twojej ogólnej historii kredytowej, a im jest wyższa, tym większe masz szanse na uzyskanie zatwierdzenia przy niskim oprocentowaniu. To powiedziawszy, istnieją pożyczki osobiste na zły kredyt, więc nie masz szczęścia, jeśli nie masz czasu na ulepszenie swojego kredytu przed złożeniem wniosku.
     • Dochód : Kolejnym ważnym czynnikiem jest zdolność do spłaty zadłużenia, a pożyczkodawcy w szczególności wezmą pod uwagę stosunek zadłużenia do dochodu – czyli część miesięcznego dochodu brutto przeznaczanego na spłatę zadłużenia. Niski współczynnik oznacza, że ​​bardziej prawdopodobne jest, że będziesz w stanie spłacić pożyczkę, ponieważ nie ma zbyt wielu konkurujących długów. Raport kredytowy : chociaż Twoja zdolność kredytowa jest ważna, pożyczkodawcy sprawdzą również Twój raport kredytowy, aby upewnić się, że nie ma żadnych negatywnych elementów z przeszłości, które mogłyby wpłynąć na ich decyzję. W szczególności takie rzeczy, jak zaległe płatności, konta windykacyjne, bankructwo i wykluczenie mogą działać jako sygnał ostrzegawczy i utrudniać uzyskanie zatwierdzenia.Jeśli w przypadku pożyczki osobistej sytuacja w zakresie kredytu i dochodów nie jest taka, jak chcesz, postaraj się ją poprawić przed złożeniem wniosku.

      Zacznij od sprawdzenia raportu kredytowego, aby wskazać obszary, którymi należy się zająć, a także pracuj nad spłatą zadłużenia w celu zmniejszenia wskaźnika zadłużenia do dochodów. Ten proces może zająć trochę czasu, ale może zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy, jeśli może pomóc zakwalifikować się do niższej stopy procentowej.

      Odrób swoją pracę domową

      Pożyczka osobista może pomóc w pokryciu niezbędnych wydatków i poprawie sytuacji zadłużenia. Ale ważne jest, aby przed złożeniem wniosku wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady. Ważne jest również, aby poświęcić trochę czasu na rozejrzenie się i porównanie różnych opcji przed złożeniem wniosku o jedną.

      Poszukując pożyczkodawców, sprawdź Experian CreditMatch , który może przedstawiać oferty pożyczek od wielu pożyczkodawców w jednym miejscu, podając tylko kilka informacji od Ciebie. Może to pomóc Ci zaoszczędzić czas podczas wyszukiwania informacji i zawężenia listy potencjalnych pożyczkodawców.