Co oznaczają liczby na Twojej karcie kredytowej

Category: Twojej Karty
17 lutego 2021

Jeśli interesuje Cię biznes, technologia lub sposób, w jaki funkcjonują w Twoim codziennym życiu, może spodoba Ci się nauka o tym, jak działają numery kont kart kredytowych. Numery te zapewniają łatwe płatności, a także pomagają zapobiegać błędom płatniczym i oszustwom związanym z kartami kredytowymi. Numery kart ewoluują i mogą wyglądać inaczej w nadchodzących latach.

Części numeru konta

Numery kart kredytowych podlegają standardom kart identyfikacyjnych ustalonym przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną i Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną. W rezultacie prosta formuła dyktuje format. Wcześniejsze 

Numery kont kart kredytowych, nazywane również numerami kont podstawowych (PAN), składają się z trzech głównych elementów:

 • Informacje o wydawcy karty
 • Informacje o Twoim koncieCyfra kontrolnaInformacje o emitencie

  Pierwsza część numeru na kartach identyfikacyjnych zgodnych z tymi standardami – w tym na kartach kredytowych i debetowych – składa się z informacji o wydawcy karty.

  Numer branżowy: pierwsza cyfra Twojej karty to identyfikator branżowy, który wskazuje rodzaj działalności, w którą jest zaangażowany wystawca Twojej karty, lub, w niektórych przypadkach, wprost określa typ karty kredytowej, na przykład Visa lub Mastercard. Wcześniejsze   Numery branżowe kart kredytowych 1 Linia lotnicza 2 Niektóre konta Mastercard od 2017 roku 3 American Express i Diners Club 4 Wiza 5 Karta MasterCard 6 Odkryć 7 Ropa naftowa 8 Telekomunikacja 9 Rząd Numer identyfikacyjny emitenta: Kolejne sześć do ośmiu cyfr to numer identyfikacyjny emitenta (IIN), zwany także numerem identyfikacyjnym banku (BIN). Numer ten określa, która instytucja finansowa wydała Twoją kartę.

  Pod kierownictwem ISO / IEC wszyscy wydawcy kart kredytowych przechodzą z sześciocyfrowego numeru IIN lub BIN na ośmiocyfrowy. Zmiana ta miała na celu zwiększenie liczby potencjalnych numerów IIN / BIN i zapobieżenie ich niedoborowi. Wcześniejsze 

  Visa rozpocznie przypisywanie ośmiocyfrowych BINów w kwietniu 2022 r. 

  Informacje o Twoim koncie

  Pozostałe cyfry, z wyjątkiem ostatniej cyfry, są unikalne dla konkretnego konta karty kredytowej. Są wybierani przez emitenta. Wcześniejsze 

  Cyfra kontrolna

  Ostatnia cyfra 16-cyfrowego numeru PAN to cyfra kontrolna – niezbędna część sumy kontrolnej, która pomaga upewnić się, że numer karty kredytowej jest ważny. Cyfra kontrolna nie jest wybierana przez wydawcę karty kredytowej, ale jest określana matematycznie na podstawie algorytmu Luhna. Seria kroków zapewnia szybki i łatwy sposób, aby upewnić się, że liczby wprowadzone z karty do płatności są zgodne z akceptowalnym wzorem. Ostatecznie algorytm szuka wyniku, który można podzielić przez 10, wskazując, że numer karty jest potencjalnie ważny.

  Przeczytaj liczby od prawej do lewej, pomijając cyfrę kontrolną, która zostanie użyta później w procesie. Zaczynając od drugiej cyfry od prawej, podwój co drugą liczbę. Jeśli wynikowa liczba składa się z dwóch cyfr, na przykład 18, dodasz te dwie cyfry do siebie – w tym przypadku, aby uzyskać 9. Dodaj wszystkie te liczby. Następnie dodaj cyfry, które pominąłeś podczas podwajania. Na koniec dodaj te sumy razem z cyfrą kontrolną. Wynik będzie podzielny przez 10. 

  Suma kontrolna zapewnia podstawową kontrolę jakości, ale nie zapewnia solidnej ochrony przed oszustwami. Algorytm jest publicznie dostępny, więc każdy może wygenerować numery kart spełniające wymagania. Jest to jednak pomocny krok, aby szybko wyłapać błędy podczas wprowadzania danych i nieskomplikowanych złodziei.

  Długości numerów kart

  Numer PAN może mieć długość od ośmiu do 19 cyfr, ale po zakończeniu ośmiocyfrowego rozszerzenia numeru IIN numery PAN będą musiały mieć co najmniej 10 cyfr. Maksymalna liczba cyfr pozostanie 19. 

  Karty Visa, Mastercard i Discover mają najczęściej 16 cyfr, a karty American Express 15 cyfr.

  Kody bezpieczeństwa

  Numer konta Twojej karty kredytowej zawiera informacje niezbędne do przetwarzania płatności, ale w wielu przypadkach potrzebny jest również kod zabezpieczający, zwany także wartością weryfikacyjną karty (CVV). Przy zamawianiu online lub telefonicznie zazwyczaj trzeba podać kod zabezpieczający, aby dokończyć zakup. Ten kod pomaga zweryfikować, czy jesteś w posiadaniu karty i czy ktoś nie używa skradzionego numeru karty kredytowej. Twój numer karty może zostać narażony na naruszenie bezpieczeństwa danych lub przez skimmery kart, ale uzyskanie kodu jest dodatkową przeszkodą dla złodziei.

 • Karty Visa, Mastercard i Discover mają na odwrocie trzycyfrowy kod CVV.
 • Karty American Express mają z przodu czterocyfrowy kod CCV. Wcześniejsze Lepsze technologie

  Tradycyjni czytelnicy otrzymują informacje o koncie karty kredytowej bezpośrednio z paska magnetycznego. Łatwo jest ukraść numer karty z paska magnetycznego i potencjalnie ujawniasz numer konta za każdym razem, gdy przeciągasz kartę. Niektórzy sprzedawcy w USA nadal używają czytników kart magnetycznych, ale czytniki te są coraz częściej zastępowane bezpieczniejszymi technologiami.

  EMV oznacza Europay, Mastercard i Visa, trzy firmy, które były pionierami technologii chipów.

  Płatności mobilne NFC: Kiedy płacisz telefonem komórkowym, Twój telefon wysyła zaszyfrowane informacje o płatności do terminala płatniczego z komunikacją bliskiego zasięgu (NFC). Przed dokonaniem płatności mobilnej musisz podać numer karty w aplikacji do płatności na urządzeniu, ale urządzenie nie prześle rzeczywistego numeru karty. Wcześniejsze 

  Tokenizacja: Zamiast przekazywać informacje o karcie do terminala płatniczego sprzedawcy „na otwartej przestrzeni, można je zastąpić losową serią znaków zwaną tokenem. Hakerzy nie są w stanie zrozumieć skradzionych danych, ponieważ nie zostały one utworzone przez algorytm, który można odszyfrować. Wcześniejsze 

  Karty EMV: Karty kredytowe z inteligentnym chipem, znane jako karty EMV, również chronią numer karty kredytowej. Zamiast przesuwać kartę i podawać niezaszyfrowany numer konta, wkładasz chip karty do czytnika chipów.

  Chip zawiera procesor, który jest w stanie zaszyfrować Twoje informacje, a także wygenerować kod, który jest unikalny dla pojedynczej transakcji. Ten interaktywny proces i kluczowy dla niego chip są trudne do skopiowania przez potencjalnych złodziei. Wcześniejsze